Hemen bir takma nick alıp sohbete başlayabilir, kesintisiz sohbetin keyfine bakabilirsin.

nick
şifre
Anasayfa Genel Sakarya Sohbet
0 Yorum
görüntüleme
Sakarya Sohbet

Sakarya Sohbet Siteleri  İçerisinde Yer Alan Güzel İklimleri İle Meşhur Bir İlimizdir İnsanları Gayet Samimi Ve Sevecen Bir Kesimdir Sizleri Bu Güzel Ortam Üzerinde Görmek isteriz.

Sakarya Mobil Sohbet Üzerinden Artık Kolaylıkla Giriş Yaparak Sakarya Odamızda Sakaryalı Arkadaşların Olduğu Muhabbet Odamız Üzerinden Yeni Dostluk Kurabilirler.

 

Sakarya İlimizin Güzelikleri Nelerdir 

Sakarya ilimiz Marmara Bölgesinde bulunur. Şehir Merkezi Karadeniz’e kıyısı yoktur, ancak Sakarya’nın deniz olarak sadece Karadeniz’e kıyısı vardır.

 

Sakarya’yı anlatırken tabiki coğrafi yapısını anlatmayacağım. Konumuz Sakarya’nın etnik yapısı. Daha once yazdığımız Kocaeli ile etnik olarak neredeyse aynı özellikleri taşır. Ancak Sakarya ili genellikle kendi yerli nufusunu barındırır. Doğu illerinden fazla göç almış bir il değildir.

 

YERLİLER, MANAV TÜRKLERİ

 

Sakarya’nın asıl yerlileri olanlar Manav Türkleridir. Manavlar Sakarya, Kocaeli, Bilecik, Bolu, Düzce gibi Marmara illerinin yerlisi olan Türk topluluğudur. Sakarya’da yaşayan diğer toplulukları tek tek ele alırsak en kalabalık topluluktur.

 

KAFKAS HALKLARININ ÇOĞU YAŞAMAKTADIR

 

Sakarya Kafkas kökenli halklar açısından önemli bir şehirdir. Çerkesler, Abhazlar, Gürcüler ve Lazlar Sakarya’nın birçok ilçesinde yaşamaktadır. Sapanca ilçesi özellikle Gürcü ve Lazların yaşadığı bir ilçedir. Buradaki Gürcü ve Lazlar 93 harbinden sonra gelmiştir. Çerkes ve Abhazlar da 93 harbinden sonra gelmiştir.

 

YUGOSLAVYA GÖÇMENLERİ DE YAŞIYOR

 

Yugoslavya döneminde Balkanlarda yaşayan Türk ve Müslüman halklar zulüm gördüğü için Türkiye’ye göç etmişlerdir. Buralardan gelenler kendilerini Türk olarak gösterip Türkiye’ye göç etmiştir. Ancak yarıdan fazlası Türk değildir. Boşnak ve Arnavutlar kendilerini Türk olarak gösterip Türkiye’ye göç etmiştir. Türkçeyi de Makedonya’da yaşayan Yörüklerden öğrenmişlerdir. İşte Yugoslavya’dan göç eden Arnavut ve Boşnakların bir kısmı Sakarya’ya göç etmiştir.

 

BALKAN TÜRKLERİ DE KALABALIK

 

Sakarya’da çok sayida Balkan Türkü yerleşimleri mevcuttur. Balkan Türklerinin bir kısmı Cumhuriyetin kuruluşundan önce, bir kısmı kuruluşunda bir kısmı da Cumhuriyet kurulduktan sonra Sakarya’ya gelenler tarafından kurulmuş yerleşimlerdir. En son Bulgaristan’dan Komünist yönetimden kaçan Türklerdir. Balkan Türkleri genellikle Bulgaristan ve Selanik göçmenleridir.

 

TRABZONLULAR DA KALABALIK

 

Trabzon’dan göçler ile kurulan yerleşimler de mevcuttur. Ayrıca Şehir Merkezi ve ilçe merkezlerinde de fazlaca Trabzonlu vardır. Tatarlar da Sakarya ilinde yaşayan bir diğer Türk topluluğudur.

Konuya henü yorum yapılmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0:00
Çalan :

Muslumanlar.Org itibari ile güncellenmiştir.